ویژگی دستگاه های تصفیه آب

از جمله نکاتی که باید قبل از خرید یک دستگاه تصفیه آب عالی در نظر گرفته شود ویژگی دستگاه های تصفیه آب است . اما چه ویژگی هایی باعث تمایز این دستگاه ها میشود ؟ در این مقاله به بررسی نکاتی که به ما کمک میکند تا دستگاه تصفیه آب متناسب با نیازمان بخریم میپردازیم.

فهرست اطلاعات

فهرست اطلاعات دستگاه تصفیه آب همانند دیگر وسایلی که میخریم بسیار اهمیت دارد و حتی مثل خرید گوشی باید قبل از خرید دستگاه تصفیه آب حتما فهرست اطلاعات آن را بررسی کنیم. این فهرست باید شامل اطلاعاتی راجع به تست کیفیت آب (TDS)-ظرفیت-تعداد فیلترها-هزینه دستگاه و هزینه تعمیرات-ابعاد-مصرف برق -ضمانت نامه و ویژگی های ظاهری و ساختاری محصول باشد.

 تست کیفیت آب

TDS یا همان کل مواد جامد محلول در آب مخفف کلمه (stands for total dissolved solids) است و نشان دهنده غلظت همه مواد محلول در آب است.TDS یکی از مهم ترین فاکتورها در خرید دستگاه تصفیه آب است.منظور از کل مواد جامد در آب نمک های معدنی و مقدار کمی ماده آلی است .نمک های معدنی از 2 گروه کاتیون (کلسیم،منیزیم،پتاسیم وسدیم) و آنیون (کربنات ها،نیترات ها،بی کربنات ها،کلریدها و سولفات ها) است.یکا (اندازه گیری ) TDS پی پی ام PPM است. مقدار و اندازه این مواد جامد در آب بسیار حائز اهمیت است  مقدار استاندارد TDS در آب بین 50 تا 170 ppm تعریف شده است.

"نکاتی

فیلتر

اکثر دستگاه های تصفیه آب 6 فیلتر هستند هر یک از این فیلتر ها کارآیی خاصی دارند. هرچند که دستگاه های تصفیه آب 7 و 8 فیلتره هم وجود دارد که فقط 1 الی 2 مرحله اضافه در تصفیه اب دارند.

"<yoastmark

فیلتر الیافی: فیلتر الیافی در مرحله اول تصفیه آب قرار دارد . این فیلتر از الیاف مصنوعی پلی پروپیلن ساخته شده است .این فیلنر آلاینده های فیزیکی موجود در آب را تا قطر 5 میکرون حذف میکند.

فیلتر کربن فعال (UDF): فیلترهای کربن فعال در مرحله دوم تصفیه آب قرار دارد. و باعث حذف کلر ،گازهای شیمیایی محلول در آب ،آفت و سم میشود.

فیلتر کربن بلک (CTO): فیلترهای کربن بلک در مرحله سوم تصفیه آب قرار دارد و با منافذی به اندازه 5 میکرون به حذف کامل کربن موجود در آب میپردازد.

فیلتر اسمز معکوس RO: فیلترهای اسمز معکوس RO در مرحله چهارم قرار دارد و یکی از مهمترین مراحل در تصفیه آب محسوب میشود.این فیلتر آلاینده های شیمیایی آب را تا قطر 0.0001 میکرون حذف میکند.

فیلتر کربن نهایی: فیلتر کربن نهایی در مرحله 5 تصفیه آب انجام میشود در این مرحله بو و طعم نامطبوع آب گرفته شده  و آب گوارا تر میشود.

فیلتر مینرال: فیلتر مینرال در مرحله ششم تصفیه اب قرار دارد و در دستگاه های تصفیه آب 6 مرحله ای مرحله آخر تصفیه آب است.در این مرحله املاح مفید در آب مثل کلسیم،منیزیم و… به آب اضافه میشود.

مرحله 7 در دستگاه های تصفیه آب 7 مرحله ای توسط فیلتر آلکالاین قلیایی ( 7 ) PH انجام میشود. این فیلتر خاصیت اسیدی آب را خنثی میکند و آب خروجی دستگاه را بین 8 تا 9.5 درجه قلیایی تنظیم می کند.

فیلتر اشعه یو وی یا همان فیلتر  8 در دستگاه های تصفیه آب 8 مرحله ای باعث از بین رفتن کامل میکروبها ، ویروسها ، انگلها و باکتری ها بوده وآب را ضدعفونی می نماید.

 

 

ظرفیت و ابعاد

ظرفیت و ابعاد دستگاه تصفیه آب باید متناسب با نیاز شما باشد. مثلا برای شرکت های بزرگ و کارخانه ها از دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی استفاده میشود. ولی برای مصارف خانگی با توجه به نیازتان میتوانید از دستگاه های تصفیه آب خانگی (در داخل منزل) و یا دستگاه های پیش تصفیه آب استفاده کنید.

"<yoastmark

مصرف برق

در دستگاه های تصفیه آب که دارای فرایند اسمز معکوس RO هستند یک پمپ 125 psi وجود دارد که مصرف برق این پمپ 24 ولت است این مقدار بسیار در مصرف برق پایین است.به همین دلیل استفاده از دستگاه های تصفیه آبی که مجهز به فرایند اسمز معکوس RO هستند درهنگام خرید دستگاه تصفیه آب حائز اهمیت است.نکته مهم در عملکرد برق دستگاه تصفیه آب ، هوشمند بودن آن است و این به این معنی است که به اندازه استفاده از دستگاه تصفیه آب ،برق مصرف میشود.

هزینه تعمیر

قبل از تصمیم گیری نهایی، هزینه های لازم برای تعمیر دستگاه تصفیه آب مثل تعویض فیلتر دستگاه تصفیه اب را نیز در نظر بگیرید. این هزینه متناسب با نوع دستگاه ممکن است متفاوت باشد.

در خرید دستگاه تصفیه آب بسیار دقت کنید تا دستگاهی متناسب با نیازتان تهیه کنید.آبگونه در خرید انواع دستگاه های تصفیه آب در خدمت شماست.