چهار راهی تصفیه آب

برای چهار راهی  تصفیه آب و مشاوره رایگان و تعمیر دستگاه تصفیه آب با آبگونه با شماره ۹۱۰۱۵۳۰۰ تماس بگیرید.

مقایسه چهارراهی تصفیه آب و شیر برقی
اگر درباره ی خرید دستگاه تصفیه آب خانگی ، تاکنون تحقیقاتی کرده باشید احتمالا فروشندگان در هنگام معرفی دستگاه های تصفیه آب خودشان ، وجود شیر برقی یا چهار راهی را مطرح کرده اند .

احتمالا اگر سوال هم کرده اید که تفاوت شیر برقی و چهار راهی چیست ؟ احتمالا پاسخ شنیده اید شیر برقی بهتره ! اگر برای شما هم این سوال هست و کنجکاوید که بدانید تفاوت شیر برقی و چهار راهی در چیست حتما این مقاله را بخوانید .

توصیه به همکاران و تکنسین های تصفیه آب :
حتما حتما این مقاله را با دقت بیشتری مطالعه کنید چراکه پرده های ابهام شما در این زمینه از نگاه شما برداشته خواهد شد .

این مقاله به همت و زحمت محققان و کارشناسان ایلیا گستر تهیه شده است کپی کردن این مقاله به شرط ذکر منبع ، بلا مانع است.

در دستگاه تصفیه آب شیر برقی بهتر است یا چهار راهی؟
دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس موجود در بازار دارای 2 مدار متفاوت هستند و تفاوت آنها در مدار آبیشان به علت سیستم کنترل کننده روش و خاموش کننده دستگاه است، چهار راهی و شیر برقی قطعه کنترل کننده در مدار هستند حال بهترین راه برای مقایسه این دو سیستم در مرحله اول شناخت این 2 قطعه است.

چهار راهی چیست؟
چهار راهی بخش کنترل کننده قطع و وصل جریان در مدار است و هنگامی این قطعه در مدار به شکل صحیح بسته می‌شود در زمان پرشدن مخزن و نبود خروجی آب فشار ایجاد شده در بخش زیرین قطعه باعث بسته شدن جریان یکطرفه ورودی می‌شود.

به عبارت دیگر وقتی آب ورودی دارد بدون خروجی و مخزن نیز پر است فشار آب بعد از ممبران باعث عملکرد سوئیچ فشار بالا می‌شود و نتیجه موتور خاموش می‌شود، و دیگر فشار موتور در سیستم نیست ولی همچنان فشار آب شهری موجود است و آب وارد ممبران میگردد و از خروجی فاضلاب ممبران خارج می‌گردد، وظیفه چهارراهی قطع این جریان است.

بیاییم نگاهی دقیق‌تر به این قطعه بیندازیم:
چهار راهی تصفیه آب خانگی
همانطور که در شکل بالا نشان داده شده است تنها مرز بین آب تصفیه نشده (جریان قسمت بالا) و تصفیه شده (جریان قسمت پایین) واشرهای پلاستیکی است و این خود یکی از بزرگترین نقاط ضعف این قطعه است چرا که در صورت پوسیدن، سوراخ شدن، پارگی و … جریان آب تصفیه نشده و تصفیه شده بعد از ممبران مخلوط می‌گردد و TDS آب بالا می‌رود.

از طرف دیگر تمام عملکرد قطع جریان این قطعه به وسیله فشار آب از قسمت زیرین است که امر خود ضعف دیگری را به وجود آورده و آن مشکل در واقع قطع نشدن کامل جریان در برخی از موارد و یا در هنگام شب که فشار آب زیاد است که نتیجه آن چیزی جز هدر رفت آب نیست.

به همین دلیل است که اغلب نشان گر گیج دستگاه حتی در هنگام خاموش بودن و مصرف نکردن آب صفر نمی‌شود.

چهار راهی تصفیه آب
شیر برقی چگونه کار می کند؟
شیر برقی دقیقاً وظیفه مشابه چهار راهی را دارد اما نحوه انجام این وظیفه متفاوت است، در شیر برقی یک موتور الکتریکی وظیفه باز و بستن کردن مسیر را دارد.

قبل از اینکه به توضیح کاملتر بپردازیم ابتدا باید 2 نوع شیر برقی را معرفی کرد:
شیر برقی تصفیه آب
نوع اول شیر برقی در حالت عادی باز (NO)
در این شیر برقی بدون وجود جریان برق شیر باز همواره باز است ولی به هنگام وصل جریان برق موتور دستگاه عمل کرده و دریچه‌ای را در مسیر آب می‌بندد و جریان آب را قطه می‌کند.

نوع دوم شیر برقی در حالت عادی بسته (NC)
در این نوع شیر برقی (که هدف ما در دستگاه تصفه آب است نیز همین نوع می‌باشد) در زمان قطع جریان برق دریچه‌ای با فشار فنر در مسیر آب همواره بسته است و در هنگام برقراری جریان دریچه به عقب کشیده و باز می‌گردد و جریان آب برقرار می‌شود.

اجزای شیر برقی تصفیه آب
در دستگاه‌های تصفیه آب دارای شیر برقی، مدار شیر برقی و موتور پمپ با منبع تغذیه به صورت موازی بسته می‌شود و سوئچ فشار بالا و فشار پایین در سر راه آدابتور با پمپ و شیر برقی به صورت سری بسته می‍شود.

سوئیچ فشار بالا بعد از خروجی ممبران قرار میگیرد بنابر این هر زمان که مخزن پر شود و مصرف آب نیز وجود نداشته باشد سوئیچ فشار بالا قطع می‌شود در نتیجه موتور خاموش می‌شود و شیر برقی نیز به دلیل نبود برق به حالت بسته در میاید و بدین شکل جریان آب به سیستم قطع می‌گردد.

شیر برقی به دلیل سیستمی که دارد می‌تواند به موقع و به صورت کامل جریان اب را قطع کند و در نتیجه در هنگام افزایش فشار در شب و یا برخی مناطق که فشار انها بالاست، هدر رفت آب نخواهیم داشت، از طرفی به مسیر آب تصفیه شده به طور کامل از مسیر آب تصفیه نشده جدا است لذا به هیچ وجه آب تصفیه شده آلوده نمی‌شود.

مقایسه شیر برقی و چهار راهی در مدارهای آبی دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس:
مزایا و معایب 2 قطعه در جدول زیر مشخص شده است.

مقایسه چهارراهی تصفیه آب و شیر برقی
فهرست مطالب
عموما قیمت شیر برقی تصفیه آب بین 70 هزار تومان تا 200 هزار تومان با توجه به کیفیت آن متفاوت است .

قیمت چهار راهی تصفیه آب خانگی با توجه به کیفیت متریال آن ما بین 30 هزار تومان تا 100هزار تومان میباشد .

مقالات مرتبط:
Modir Site
مارس 15, 2018
بیشترین سؤالاتمقالات تصفیه آبهمه چیز درباره دستگاه تصفیه آب

آب هدیه خالق یکتا به انسان ، از نعمتهای بزرگ الهی ، سرچشمه حیات ، باعث طراوت و شادابی ، عامل پاکی و سرآغاز زندگی تمام موجودات روی کره زمین است .

اهمیت آب سالم در زندگی بشر به اندازه ای بزرگ است که توضیح آن در چند سطر یا چند صفحه میسر نیست .
شرکت آبگونه پالایش گستر نوین بزرگترین وارد کننده و تامین کننده دستگاه های تصفیه آب خانگی ، نیمه صنعتی و پیش تصفیه در کشور با تکیه بر تجربه کاری چند سال گذشته و با هدف تامین سلامت جامعه که در سالهای اخیر با شیوع ویروس منحوس کرونا به مخاطره افتاده و پیشگیری از ابتلا به بیماریهای عفونی ، کلیوی و دستگاه گوارش با همکاری پرسنل مجرب و کارآزموده و همگام با آخرین تکنولوژیهای روز دنیا در صنعت تصفیه ، با گردآوری مجموعه ای کامل و بی نقص از دستگاه های تولیدی توسط بهترین و معتبر ترین برندها در صنعت تصفیه آب گام بزرگی در راستای سلامت خانواده و جلب رضایت حداکثری شما هم میهنان عزیز برداشته است .

محموعه آبگونه امیدوار است با گسترش روز افزون فرهنگ بهداشت در جامعه و درک بیشتر موضوع اهمیت استفاده از آب شرب سالم در زندگی توسط خانواده های ایرانی شاهد بهبود و ریشه کن شدن بیماریهای عفونی و گوارشی ناشی از مصرف آبهای آلوده باشیم .

در این راستا شرکت آبگونه خود را موظف به ارائه مشاوره صحیح و اصولی به خریداران گرامی و همراهی قدم به قدم جهت انتخاب بهترین ها توسط شما عزیزان نموده و ضمن ارسال و نصب رایگان کلیه محصولات خریداری شده توسط سفارش دهندگان محترم در شهر تهران و ارسال محصولات از طریق موسسات معتبر حمل و نقل مخصوص سفارش دهندگان محترم در کلیه شهرستانها در سراسر ایران ، با ارائه ضمانت نامه های استثنائی دو ساله در سطوح برنزی ، طلائی و الماس همراه با خدمات پس از فروش مادام العمر، اصالت و کیفیت دستگاه ها و خدمات مطلوب خریداران گرامی را تضمین مینماید .

جهت اطلاع از پیشنهادات شگفت انگیز در جشنواره زمستانه ، ثبت سفارش و خرید دستگاه های تصفیه آب به صفحه اصلی آبگونه مراجعه فرمایید .

جهت چهار راهی تصفیه آب تماس با کارشناسان فروش و اخذ مشاوره رایگان به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید .

اشتراک در
اطلاع از
امتیازدهی
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها