در مورد تصفیه آب خانگی

برای در مورد  تصفیه آب  خانگی و مشاوره رایگان و تعمیر دستگاه تصفیه آب با آبگونه با شماره ۹۱۰۱۵۳۰۰ تماس بگیرید.

 
احتمالاْ برای شما هم پیش آمده که از طعم و بوی آب شیر منزل خود حس خوبی نداشته و از خریدن مداوم آب معدنی هم خسته شده باشید.

حتماْ خیلی علاقمند هستید که بتوانید آب همیشه تصفیه شده و سالم را از طریق یک شیر آب دائمی در آشپزخانه خود در اختیار داشته باشید.

استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی که به روش اسمز معکوس کار می کنند، یکی از بهترین گزینه هایی است که در حال حاضر اکثر خانواده ها از آن استفاده می کنند.

این دستگاه ها باعث بهبود قابل توجه کیفیت آب شده و در عین حال از راحتی و صرفه اقتصادی بالایی نسبت به خرید مداوم آب معدنی از فروشگاه ها برخوردار می باشند.

ممکن است شما علاقه داشته باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص نحوه کار و استفاده از این دستگاه ها کسب کنید تا تصمیم بهتری در زمان اقدام به خرید این دستگاه ها اتخاذ کنید.

در ین مقاله به چهارده پرسش احتمالی مهمی که در زمان خرید این دستگاه های تصفیه آب احتمالاْ با آنها مواجه هستید، پرداخته و پاسخ متناسب آنها نیز مطرح شده است.

 

 در تصفیه آب به روش اسمز معکوس (Reverse Osmosis) آب ناخالص با فشار از یک غشای نیمه تراوا (ممبران) عبور کرده و در این فرآیند، انواع آلاینده ها و املاح محلول در آب در یک طرف غشا باقی مانده و آب تصفیه شده به سمت دیگر آن هدایت می شود.

در این دستگاه ها، آب از چندین مرحله فیلتراسیون عبور می کند.

 در دستگاه های تصفیه آب معمولاْ از چند فیلتر کربنی در قبل و بعد از ممبران استفاده شده و مجهز به مخزن و شیر برداشت جداگانه ای هستند که روی سینک آشپزخانه مصرف کننده نصب می شود.

 
اصلی ترین مرحله فیلتراسیون در یک دستگاه تصفیه آب خانگی، در ممبران صورت می گیرد.

غشای نیمه تراوای استفاده شده در ممبران، دارای حفره هایی با سایز بسیار ریزی است که اجازه عبور مولکولهای آب خالص را از داخل خود داده اما به سایر مولکولها و یونهای موجود در آب اجازه عبور از خود را نمی دهد.

از جمله مهمترین این آلاینده ها و املاح که توسط دستگاه های RO حذف می شوند، می توان به موارد زیر اشاره نمود:
– سرب
– آرسنیک
– مس
– نیترات و نیتریت
– کرم
– سلنیم
– فلوراید
– رادیوم
– باریم
– کادمیم
– کلسیم
– منگنز
– آهن
– سدیم
– انگل ها
– میکروب ها و ویروس ها
علاوه بر این مواد، فیلترهای کربنی موجود در این دستگاه ها باعث حذف کلر از آب می شوند.

کلر که با هدف ضدعفونی آب در سیستم های تصفیه آب شهری به آب اضافه می شود، علاوه بر ضرر برای سلامتی، باعث بوی نامطبوع آب نیز برای بسیاری از افراد در هنگام استفاده می شود.

 
چند تفاوت مهم بین روش اسمز معکوس با سایر روش های تصفیه و فیلتراسیون آب وجود دارد.

دستگاه هایی مانند فیلترهای داخل پارچ آب، فیلترهایی که سر شیر آب بسته می شوند و یا دستگاه های فیلتراسیون عادی، عمدتاً تنها از مواد فیلتراسیونی بر پایه الیاف پلی پروپیلن و کربن فعال تشکیل شده اند.

این فیلترها علیرغم توان جذب کلر و بهبود نسبی طعم و بوی آب، قادر به حذف املاح، سختی و سایر آلاینده ها مانند سرب و نیترات از آب نیستند.

یکی دیگر از روشهایی که ممکن است در تصفیه آب منازل مورد استفاده قرار گیرد، “تقطیر” (Distillation) است.

در فرآیند تقطیر، آب به نقطه جوش رسانده شده و مجدداً تبدیل به مایع می شود.

با وجود اینکه در این روش، بخش قابل توجهی از املاح که دارای نقطه جوش بالاتری از آب هستند، حذف می شوند، اما دو محدودیت مهم برای استفاده از این دستگاه ها وجود دارد.

اولاً کلر و برخی از مواد شیمیایی که دارای نقطه جوش پایینتر نقطه جوش آب هستند، در بخار آب نیز باقی مانده و پس از میعان مجدداً در آب محلول خواهند شد.

ثانیاً هزینه تأمین و مصرف انرژی این دستگاه ها از دستگاه تصفیه آب RO بیشتر است.

لازم به ذکر است که در کشور ما نیز از این نوع دستگاه ها بندرت مورد استفاده قرار می گیرد.

 
آب خالص و تصفیه شده ذاتاً دارای هیچگونه طعم و بویی نمی باشد.

در واقع آنچه شما از طعم آب تجربه کرده اید، در واقع طعم مواد محلول در آب بوده است.

البته مطبوع بودن و یا نبودن طعم آب بسیار وابسته به ذائقه شخصی افراد است.

به هر صورت، اگر با طعم فعلی آب شیر منزل مشکل دارید، قطعاً طعم آب تصفیه شده را بیشتر ترجیح خواهید داد.

 
 
پخت و پز با آب تصفیه شده به روش اسمز معکوس، بسیار ایده آل است.

زیرا در فرآیند تصفیه اسمز معکوس، کلر، سختی و املاحی که ممکن است بر روی طعم و یا حتی ظاهر برخی غذاها تأثیر منفی داشته باشند، از آب حذف شده اند.

آب تصفیه شده برای موادی که در آب پخته می شوند (مانند برنج، ماکارونی، حبوبات و .

.

.

)، بسیار مناسب بوده و تهیه نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه نیز با آب تصفیه شده، بسیار طعم و تجربه مطبوع تری را بر جای خواهد گذاشت.

 
آب تصفیه شده به روش اسمز معکوس، گزینه مناسبی برای آبیاری برخی از گیاهان خانگی نیست.

گیاهان و درختان عموماً عادت به جذب آب زیرزمینی که حاوی مقادیر بالایی املاح و مواد مغذی است، دارند.

اما از طرف دیگر برای برخی از گیاهان که می بایست از آب با pH کمتری تغدیه کنند، آب تصفیه شده RO می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

البته در برخی مصارف کشاورزی که کیفیت آب آبیاری می بایست تحت کنترل باشد، از آب تصفیه شده به عنوان آب پایه استفاده شده و املاح و مواد مغذی لازم به مقدار مشخص به آن اضافه می شود.

 
 
آب تصفیه شده اسمز معکوس برای تغذیه حیوانات خانگی مانند سگ و گربه بسیار عالی است.

استفاده بسیار مهم دیگر آب تصفیه شده RO در پر کردن اولیه آب آکواریوم ماهی هاست.

این کار باعث می شود تا با اضافه کردن مواد مغذی ماهی ها به آب خالص، کیفیت آب آکواریوم بخوبی تحت کنترل باشد.

 
 
 
دستگاه های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس (RO) در در بسیاری از منازل، در زیر سینک آشپزخانه نصب می شود.

معمولاً در زیر سینک، فضای کافی برای نصب دستگاه وجود داشته و امکان نصب شیر برداشت آب تصفیه شده هم روی سینک مهیا است.

البته برخی از دستگاه های تصفیه آب RO در داخل کیس قرارداده شده و حتی در برخی مدلهای آنها، شیربرداشت مخفی بر روی کیس دستگاه تعبیه شده است.

این دستگاه ها را می توان حتی روی کابینت آشپزخانه نیز قرار داد.

 
 
علیرغم اینکه نصب دستگاه تصفیه آب خانگی توسط خود شخص مصرف کننده امکانپذیر است، اما با توجه به نکات ریزی که در نصب این دستگاه ها وجود دارد، توصیه اکید داریم تا نصب دستگاه تصفیه آب خانگی، توسط کارشناس نصب معرفی شده توسط شرکت فروشنده انجام شود تا در مراحل گارانتی و خدمات پس از فروش هم مشکلی به وجود نیاید.

یک کارشناس نصب حرفه ای، موارد متعددی مانند فشار و دمای آب منزل، فاصله مخزن ذخیره تا شیر برداشت و حتی تا یخچال را در نظر گرفته و بر این اساس، جانمایی مناسب دستگاه را در جهت عملکرد و نگهداری بهینه انتخاب و اجرا می کند.

 
مهمترین پارامتر مشخص کننده میزان آبدهی دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس، به ظرفیت آبدهی “ممبران” دستگاه که توسط فروشنده مشخص شده است، برمی گردد.

البته مقدار دقیق ظرفیت آبدهی روزانه دستگاه به عوامل دیگری نیز بستگی دارد:
– فشار آب: فشار آب بالاتر، میزان ظرفیت آبدهی دستگاه را افزایش می دهد.

– دمای آب: دمای آب بیشتر نیز موجب افزایش میزان آبدهی دستگاه می شود.

– مقدار املاح موجود در آب: بالا بودن املاح محلول در آب (TDS) باعث گرفتگی تدریجی حفره های ممبران و به تبع آن کاهش آبدهی دستگاه خواهد شد.

طبق استاندارد، دستگاه های تصفیه آب در فشار 60 psi و دمای آب 25 درجه سانتیگراد تست می شوند که طبعاً در بسیاری از موارد ممکن است شرایط کاری دما و فشار آب در منزل با این شرایط استاندارد مطابقت نداشته باشد.

دستگاه های معمول و استاندارد تصفیه آب خانگی، معمولاً توانایی تولید 40 تا 50 گالن (حدود 160 تا 200 لیتر) در روز آب تصفیه شده را دارند.

 

 
همانطور که در دیاگرام عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی RO مشخص است، آب تصفیه شده ابتدا در داخل مخزن نگهداری شده و در هنگام باز شدن شیر برداشت از آن خارج می شود.

لذا دمای آب تابع دمای محیط بوده و معمولآً آب خروجی از شیر برداشت، آب خنک (اما نه یخ!) بنظر می رسد.

امکان تنظیم دمای آب خروجی دستگاه بصورت خودکار وجود ندارد.

مصرف کنندگانی که تمایل دارند تا آب تصفیه شده سرد بنوشند، یا در داخل لیوان آب قطعه های یخ اضافه می کنند، یا پارچ آب پر شده را برای مدتی در یخچال قرار می دهند و یا یک خروجی از دستگاه را برای یخچال می برند تا آب یخچال هم تصفیه شده و هم کاملاً خنک و گوارا باشد.

 
برخی از مردم نگران این موضوع هستند که با حذف املاحی از آب که برای بدن مفید هستند (از جمله کلسیم و منیزیم)، مشکلی برای سلامتی آنها به وجود بیاید.

در این خصوص لازم به ذکر است که میزان ورود این املاح به بدن از طریق سایر مواذ غذایی به قدری است که برای یک فرد بالغ سالم، هیچگونه مشکلی به وجود نمی آید.

ضمناً یک فیلتر مینرال در بسیاری از دستگاه های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس، در مرحله آخر تصفیه قرار داه شده است که حاوی دانه های معدنی بوده و آب ضمن عبور از آنها به مقدار بسیار محدودی املاح مفید را وارد آب می کند.

این فرآیند باعث بهبود طعم آب نیز می شود.

 
اساس کار ممبران در دستگاه های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس این است که بخشی از آب را دورریز کرده و به خط پساب منتقل می کنند.

البته این آب حاوی مقدار بالای املاح بوده و برای مصارفی مانند آبیاری بسیار مناسب هم می باشد و می توان از آن استفاده بهینه تری نیز داشت.

حسن مهم خرید دستگاه تصفیه آب خانگی از جنبه زیست محیطی، حذف بطری های آب معدنی است.

جمع آوری و دورریز این بطری های پلاستیکی علاوه بر زحمت و سختی زیادی که دارد، از جنبه عدم امکان بازیافت این مواد در چرخه طبیعت، دچار ایراد و محدودیت جدی است.

 
فیلترها و ممبران دستگاه های تصفیه آب خانگی می بایست در فواصل زمانی مشخص تعویض شوند.

فیلترهای کربنی نقش مهمی در افزایش طول عمر ممبران دارند.

فیلترهای کربنی معمولاً می بایست هر شش ماه تا یک سال تعویض شوند در حالیکه ممبران بسته به کیفیت آب و میزان استفاه می تواند زمان تعویضی بین یک تا سه سال داشته باشد.

عدم تعویض به موقع فیلترها در دستگاه های تصفیه آب خانگی باعث کاهش ظرفیت آبدهی دستگاه و رشد و تکثیر احتمالی میکروارگانیسم ها خواهد شد.

بنابراین، نسبت به برنامه ریزی تعویض فیلترها می بایست توجه ویژه ای نشان داده شود.

مهمترین پارامتر در نگهداری دستگاه تصفیه آب خانگی، کیفیت آب وروی دستگاه تصفیه آب است.

هرچه کیفیت آب ورودی دستگاه بالاتر باشد، زمان تعویض فیلترها می تواند طولانی تر شود.

در برخی مواقع و خصوصاً زمانی که آب ورودی منزل از آب چاه تأمین می شود، استفاده همزمان از دستگاه سختی گیر رزینی و دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس یک راه بسیار مناسب برای افزایش کیفیت آب و طول عمر دستگاه و فیلترهای آن خواهد بود.

زیرا با این کار از ورود یونهای کلسیم و منیزیم به دستگاه جلوگیری شده و به این ترتیب امکان رسوبگذاری روی ممبران از بین می رود.

یون سدیم که در سختی گیر رزینی جایگزین یون کلسیم و منیزیم در آب شده است، به راحتی توسط ممبران از آب حذف می شود.

با افزایش کیفیت آب ورودی و نیز برنامه زمانی نگهداری مناسب، می توان سالهای زیادی از وجود یک دستگاه تصفیه آب مطمئن و با کیفیت در منزل خود خاطری آسوده داشته باشید.

 

 

دستگاه تصفیه آب خانگی شش مرحله ای مدل RO-50G6

3,900,000 تومان

دستگاه تصفیه آب خانگی هفت مرحله ای مدل RO-50G7-U

4,900,000 تومان

دستگاه تصفیه آب خانگی شش مرحله ای LAN SHAN مدل LSRO-575

تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

طراحی سایت

توسط کالوج

آب هدیه خالق یکتا به انسان ، از نعمتهای بزرگ الهی ، سرچشمه حیات ، باعث طراوت و شادابی ، عامل پاکی و سرآغاز زندگی تمام موجودات روی کره زمین است .

اهمیت آب سالم در زندگی بشر به اندازه ای بزرگ است که توضیح آن در چند سطر یا چند صفحه میسر نیست .
شرکت آبگونه پالایش گستر نوین بزرگترین وارد کننده و تامین کننده دستگاه های تصفیه آب خانگی ، نیمه صنعتی و پیش تصفیه در کشور با تکیه بر تجربه کاری چند سال گذشته و با هدف تامین سلامت جامعه که در سالهای اخیر با شیوع ویروس منحوس کرونا به مخاطره افتاده و پیشگیری از ابتلا به بیماریهای عفونی ، کلیوی و دستگاه گوارش با همکاری پرسنل مجرب و کارآزموده و همگام با آخرین تکنولوژیهای روز دنیا در صنعت تصفیه ، با گردآوری مجموعه ای کامل و بی نقص از دستگاه های تولیدی توسط بهترین و معتبر ترین برندها در صنعت تصفیه آب گام بزرگی در راستای سلامت خانواده و جلب رضایت حداکثری شما هم میهنان عزیز برداشته است .

محموعه آبگونه امیدوار است با گسترش روز افزون فرهنگ بهداشت در جامعه و درک بیشتر موضوع اهمیت استفاده از آب شرب سالم در زندگی توسط خانواده های ایرانی شاهد بهبود و ریشه کن شدن بیماریهای عفونی و گوارشی ناشی از مصرف آبهای آلوده باشیم .

در این راستا شرکت آبگونه خود را موظف به ارائه مشاوره صحیح و اصولی به خریداران گرامی و همراهی قدم به قدم جهت انتخاب بهترین ها توسط شما عزیزان نموده و ضمن ارسال و نصب رایگان کلیه محصولات خریداری شده توسط سفارش دهندگان محترم در شهر تهران و ارسال محصولات از طریق موسسات معتبر حمل و نقل مخصوص سفارش دهندگان محترم در کلیه شهرستانها در سراسر ایران ، با ارائه ضمانت نامه های استثنائی دو ساله در سطوح برنزی ، طلائی و الماس همراه با خدمات پس از فروش مادام العمر، اصالت و کیفیت دستگاه ها و خدمات مطلوب خریداران گرامی را تضمین مینماید .

جهت اطلاع از پیشنهادات شگفت انگیز در جشنواره زمستانه ، ثبت سفارش و خرید دستگاه های تصفیه آب به صفحه اصلی آبگونه مراجعه فرمایید .

جهت در مورد تصفیه آب خانگی تماس با کارشناسان فروش و اخذ مشاوره رایگان به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید .

اشتراک در
اطلاع از
امتیازدهی
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها